You are here

Seniorfrivillig

Hver dag er der frivillige, der giver af deres tid til de ældre rundt omkring på vores plejecentre og i ældreboliger - vil du være med?

De frivillige kræfter giver hver dag af deres tid til de ældre rundt omkring på vores plejecentre og i ældreboligerne. Derfor er de frivillige med til at give hverdagen lidt flere farver og lidt mere indhold. Som frivillig for de ældre kan du selv vælge, hvordan du har lyst til at hjælpe. Det kan blandt andet være:

  • besøgsven
  • spiseven
  • den, der hjælper, når der skal en lampe op
  • at spille musik eller dyrke grøntsager sammen med de ældre.
     

Du er også meget velkommen til at tage børn eller børnebørn med, så I kan være sammen på tværs af generationer.

Om du har lidt eller meget tid til rådighed er ikke afgørende. Du har måske en god idé til et projekt eller en aktivitet, som de ældre kan få glæde af. I så fald kan du søge tilskud.

Vi kan altid bruge flere hænder og idéer. Så ønsker du at blive en del af de frivillige kræfter på ældreområdet, kan du i nedenstående skema finde kontaktoplysningerne fra vores forskellige afdelinger.

StedKontaktpersonMailTelefonnummer
Anlægget (Ulstrup)
- PlejecenterTina Lovringtvl@favrskov.dk8964 1320
- AktivitetElse Marie Knudsenemkn@favrskov.dk8964 1317
Thorshøj (Thorsø)
- PlejecenterDorte Andreasendort@favrskov.dk8964 1879
- AktivitetBirthe Johansenbjoh@favrskov.dk8964 1843
Elmehøj (Hammel)
- PlejecenterLizza Pedersenlipe@favrskov.dk8964 1704
- AktivitetKristina Lindstrøm Nielsenklni@favrskov.dk8964 1682
Skaghøj (Hammel)
- PlejecenterSonja Andersensjan@favrskov.dk8964 1665
- AktivitetLis Dahl Petersenlidp@favrskov.dk8964 1682
- KTA (korttidsafsnit)Biljana Isaksenbisa@favrskov.dk8964 1654
Møllegården (Hadsten)
- Plejecenter & AktivitetLone Dykjær Jessenldje@favrskov.dk8964 1750
Tinghøj (Hammel)
- Plejecenter & AktivitetSarah Egelund Frausingsafr@favrskov.dk3058 4870
Voldumcentret (Voldum)
- Plejecenter & AktivitetGabrielle Schmidtgahs@favrskov.dk3045 6022
Sundhedscentret Hadsten
- DagcentretLone Christensenlchr@favrskov.dk8964 1354
Hinneruplund (Hinnerup)
- PlejecenterMarianne Levinsenmlev@favrskov.dk8964 1200
- PlejecenterBirgit Ladekarlbila@favrskov.dk8964 1202
- AktivitetLone Nielsenloni@favrskov.dk8964 1272

Senest opdateret

13.11.2018
mbdm