You are here

Landsbyrådet

Landsbyrådet sætter initiativer i gang, der fremmer landsbyernes udvikling, rådgiver byrådet om landsbypolitiske spørgsmål m.m.

Favrskov Kommunes Landsbyråd har som formål at:

  • udforme forslag til, implementere og opdatere en landsbypolitik for Favrskov Kommune
  • sikre kontakten til og fra landsbyerne i Favrskov Kommune for at understøtte de lokale kræfter, der bidrager til trivsel og udvikling i landsbyerne
  • fungere som høringspartner/rådgiver for byrådet i spørgsmål af særlig betydning for landsbyerne
  • være aktiv igangsætter af initiativer, som kan fremme landsbyernes udvikling
  • forestå disponering og bevilling af tildelte midler til aktiviteter i landsbyerne
     

Landsbyrådet består af 43 medlemmer. 41 medlemmer er udpeget/valgt af og blandt de borgere, der bor i landsbyerne i Favrskov Kommune. 

Favrskov Byråd har udpeget to medlemmer:

Du kan søge Landsbyrådet om støtte til et projekt i din landsby.

Læs mere om, hvordan du bedst søger på Landsbyrådets hjemmeside.

Dagsordener og referater

Se dagsordener og referater fra Landsbyrådet

Vores Verden

Landsbyrådet markedsfører i 2018 landsbyerne gennem filmen "Vores Verden". Her er stemningsfulde billeder af marker, skove, rindende vand og legende børn krydret med citater om venskab, fællesskab og dyreliv og beskriver på den måde landsbylivet i Favrskov. 

Se den fra Youtube her: 

Landsbyrådets medlemmer

  • Kontaktoplysninger

    Aidt
    Rikke Mørup
    rikke@rmcm.dk
    86 76 10 03

     

    Anbæk
    John Danielsen
    jdanielsen1@hotmail.com

     

    Borre
    Eluf Pedersen
    elufpedersen@hotmail.com
    22 90 14 87

     

    Borridsø
    Poul Erik Nielsen
    borridsoelund@outlook.com
    24 40 93 01

     

    Bøstrup
    Keld List Laursen
    kl@ideelektronik.dk
    20 23 83 88

     

    Farre
    Jesper Brixen
    jesperbrixen@gmail.com
    29 64 35 28

     

    Foldby-Korsholm-Norring
    Frederik Schøler
    fs@silkeborgbib.dk
    86 98 69 51

     

    Nr. Galten
    Susanne Mortensen
    sanne8370@gmail.com
    20 64 32 19

     

    Gerning
    René Laursen
    rel@eniig.dk
    40 27 07 77

     

    Granslev
    Kim Schødt
    hadksgs@gmail.com
    23 98 74 62

     

    Grundfør
    Brian Albinus Graugaard
    brian.graugaard@gmail.com
    60 15 66 70

     

    Hadbjerg
    Vagn Salling Poulsen
    vsphadbjerg@gmail.com
    23251989

     

    Haldum
    Else Post
    else-arne@post.tele.dk
    86 98 78 59

     

    Haurum
    Jeanette Skovgaard Vad
    jeanette@dodt.dk
    60227242

     

    Houlbjerg
    Anders Hansen
    andhan@gmail.com
    22 41 52 48

     

    Hvorslev
    Henning Mikkelsen
    mikogmaks@mail.dk
    40 88 51 97

     

    Haar
    Bjarne Wiese
    how@mail.dk
    21 46 30 20

     

    Lading-Fajstrup
    Dennis Espersen
    dennis.espersen@gmail.com
    22 77 20 79

     

    Laurbjerg
    Peter Lange
    peter_lange_dk@yahoo.dk
    35 14 03 44

     

    Lerbjerg-Svejstrup
    Troels Andersen
    svejstrupvej@gmail.com

     

    Lyngå
    Lars Bo Blak
    blaklarsbo@gmail.com
    23 42 17 44

     

    Røgen
    Rie Grotkjær
    rieg@live.dk
    24 85 76 31

     

    Sall
    Heidi Qvistgaard Dalbjerg
    hq@heidiqvistgaard.dk
    22 13 19 82

     

    Sandby
    Keld Nørgaard
    Sandby17@gmail.com
    21 75 08 58

     

    Sdr. Vinge
    Erik Lauritsen
    sdr.vinge.smedie@mail.tele.dk
    86 46 39 31

     

    Selling
    Evald Trangbæk
    selling_jordhulen@mail.tele.dk
    30 53 20 35

     

    Skjoldelev
    Jytte Bording Nielsen
    Jyttebording@gmail.com
    29 92 84 71

     

    Skjød
    Hanne Wind-Larsen
    h.windlarsen@gmail.com
    86 96 00 37

     

    Svenstrup
    Birgit Bach-Valeur
    birgit@bach-valeur.com
    20 72 86 30

     

    Søften
    Niels Karsten Thorhauge
    nkthorhauge@gmail.com
    53 66 82 44

     

    Terp
    Allan Hedegaard
    allanhedegaardnielsen@hotmail.com
    86 46 44 42

     

    Thorsø
    Mette Sørensen
    Mette@amara.dk
    27 64 38 10
     

    Tinning

    Søren Pedersen
    sp.tinning@gmail.com
    20 11 84 30

     

    Vejerslev
    Annie Nielsen
    mail@bifrost-konsulent.dk
    86 87 20 78

     

    Vellev
    Erik Holm Hansen
    erik@mekanisksupport.dk
    22 33 51 37

     

    Vester Velling
    Peter Sørensen
    nyborgsorensen@gmail.com
    27 69 68 86

     

    Vissing
    Mikael Warnsdorf
    mikael@warnsdorf.dk
    60 15 42 52

     

    Vitten
    Flemming Jacobsen
    flemming@krogsgaard-vitten.dk
    26 37 20 00

     

    Voldby
    Maggi Hansen
    maggi.hansen@gmail.com
    22 64 33 42

     

    Voldum
    Holger Bjerregaard
    holger@bramstrup-tomrer.dk
    86 49 15 46

     

    Ødum
    Kurt Sørensen
    ksodum30@gmail.com
    20 78 33 55

Kontakt

Anders Bjerggaard Nielsen
Torvegade 7
8450 Hammel
Tlf. 24 26 15 38

Senest opdateret

03.12.2018
tjoh