Lavbunds- og vådområdeprojekter tilbageholder næringsstoffer, drivhusgasser, vand og giver flere levesteder for et varieret dyre- og planteliv. Hvis der også findes tørv i området, vil en vådlægning medvirke til at bevare tørven og reducere udledning af drivhusgasser. Projekterne er derfor et af de bedste virkemidler til at forbedre vandmiljøet.
Favrskov Kommune samarbejder med lokale lodsejere om at igangsætte og gennemføre en række projekter, hvor drænede lavbundsarealer omlægges til naturlige vådområder. Gennemførelse af lavbunds- og vådområdeprojekter er baseret på frivillighed og forudsætter, at alle lodsejere kan se fordele ved at indgå i projekterne – enten gennem de eksisterende kompensationsmuligheder, den 100 % finansierede jordfordeling eller en øget natur- og herlighedsværdi.
Sådan fungerer et lavbunds- og vådområde
Et lavbunds- eller vådområde etableres oftest i en ådal, hvor naturlige vandstandsforhold genetableres ved at dræn afbrydes og/eller grøfter tildækkes. Området vil ved en vådlægning opnå en funktion som et naturligt filter, der reducerer tilførslen af kvælstof og fosfor fra de omgivende markers drænvand.
Favrskov Kommune har udpeget arealer til lavbundsprojekter til Lokal Grøn Trepart Randers Fjord og Aarhus Bugt.
Kort over lavbunds- og vådområdeprojekter i Favrskov
På kortet nedenfor kan du få et overblik over aktuelle lavbunds- og vådområder i Favrskov Kommune.
Hvis du zoomer ind, kan du se de enkelte projekters placering og størrelse.
Den lille kasse på kortet med signaturforklaringer viser status på projekterne. Herunder kan du se, hvad de forskellige stadier betyder.
- Skitseprojekt er et forslag til et muligt arealomlægningsprojekt
- Forundersøgelsestilsagn betyder, at staten har givet tilsagn til finansiering af en forundersøgelse, hvor tekniske og ejendomsmæssige forhold undersøges, og hvor der er dialog med lodsejerne.
- Etableringstilsagn betyder, at staten på baggrund af den tekniske og ejendomsmæssige forundersøgelse har givet tilsagn til finansiering, så kommunen kan realisere projektet.
- Anlagt betyder, at projektet er fuldt realiseret.
- Udføres af nabokommune betyder, at det er en anden kommune end Favrskov, der er ansvarlig for projektets gennemførsel.
Proces for gennemførelse af lavbunds- og vådområdeprojekter
På figuren herunder kan du se, hvordan processen for realisering af lavbunds- og vådområdeprojekter ser ud fra start til slut. Du kan også se, hvornår lodsejere med arealer i projekterne kan forvente at blive kontaktet og skulle træffe beslutning om at være med i projekterne. Vær opmærksom på, at angivelsen af år på figuren er vejledende.
Mere om igangværende projekter
Favrskov Enge Øst er et vådområdeprojekt, hvor 130 ha landbrugsjord skal udtages af drift og genskabes som et naturligt vådområde. Formålet med projektet er at forbedre vandmiljøet til gavn for miljø, klima og natur. Den forventede kvælstofreduktion er ca. 12,2 tons.
EU-kommissionen, Den Europæiske Landbrugsfond for Udvikling af Landdistrikterne
Projektet er støttet af:
Den Europæiske Landbrugsfond for Udvikling af Landdistrikterne:
Danmark og Europa investerer i landdistrikterne.
Favrskov Enge Vest er et vådområdeprojekt, hvor 178 ha omdannes og genskabes som et naturligt vådområde ved at genslynge åer, nedlægge grøfter og dræn samt ekstensivere driften. Formålet med projektet er at forbedre vandmiljøet til gavn for miljø, klima og natur. Den forventede kvælstofreduktion er 11,3 tons.
EU-kommissionen, Den Europæiske Landbrugsfond for Udvikling af Landdistrikterne
Projektet er støttet af:
Den Europæiske Landbrugsfond for Udvikling af Landdistrikterne:
Danmark og Europa investerer i landdistrikterne.
Gudenåengene nær Hjermind Skov er et klimalavbundsprojekt med forundersøgelsestilsagn. Formålet med projektet er at undersøge muligheden for et fremtidigt klimalavbundsprojekt, der skal opnå en reduktion i udledningen af CO2 og samtidig understøtte andre hensyn, særligt vedr. natur, miljø og klimatilpasning. Projektet er foreløbigt på 46,1 ha.
Kontakt
Direktør og chefer i Teknik og Miljø
Her kan du finde kontaktoplysninger på ledelsen i Teknik og miljø.