Første spadestik taget til nyt idrætsanlæg i Søften
I det fineste solskinsvejr blev der 1. juli taget første spadestik til et nyt stort idrætsanlæg i Søften. Der er tale om et anlæg til knap 50 mio. kr., som kommer til at rumme 1½ kunstgræsbane, 4 græsfodboldbaner, 3 tennisbaner, en petanquebane og et fælles klubhus.
Både borgmester Lars Storgaard og Thomas Bak, formand for SGF Fodbold, holdt taler ved arrangementet, og de gav begge udtryk for, at anlægget har været ti år undervejs og allerede har haft flere bump på vejen. Et af de store bump har handlet om håndteringen af støj fra idrætsanlæg. Det problem blev til en landsdækkende historie, som resulterede i at miljøministeren besluttede at ændre reglerne for etableringen af nye idrætsanlæg.
Med den forhindring ryddet af vejen var der stor glæde at spore hele vejen rundt, da
Lars Storgaard og Thomas Bak sekunderet af formanden for SGF Tennis Christian Neve, den tidligere mangeårige formand for fra SGF Fodbold Morten Lübker samt to unge SGF-fodboldspillere Christian Højgaard og Alma Besenbacher Porsgaard – tog det historiske første spadestik til det nye idrætsanlæg.
Selv om spadestikket var godt forberedt, og der var hældt mere end 100 liter vand ud på den tørre jord, så skulle der lægges alle kræfter i for at få gravet de første huller til det nye anlæg. Men det lykkedes til sidst for alle.
Efter spadestikket serverede SFG’s Venner hotdogs og sodavand til alle de fremmødte SGF-medlemmer, Søften-borgere, politikere, klubfolk fra andre klubber m.fl.
Alle kan nu følge gravearbejdet, jordflytningen og alle de andre aktiviteter i den kommende tid.