Grundlovsforfest sætter gang i dialog og aktiv lytning



I morgen er det grundlovsdag, og 8. klasserne fra Hadsten Skole har været til grundlovsforfest på Hadsten Bibliotek, hvor biblioteket skaber rum for oplysning, deltagelse og demokratiske samtaler. Det er eleverne med på, og det er fedt med workshops, siger to af dem.
Hvilket ord betyder mest for dig i grundloven og sæt ord på hvorfor? Hvilke rettigheder er de vigtigste for dig? Og hvor god er du egentlig til at debattere og lytte? Det er noget af det, eleverne fra de fire 8. klasser på Hadsten Skole prøver kræfter med i de fire workshops.
Eleverne læser, udvælger, snakker i små grupper, maler på sten, diskuterer og når til enighed. Det summer af liv både ude og inde, og indimellem bliver der klappet og piftet. Hold den gode tone, lyder det indimellem fra workshop-tovholderne.
Eva Svejvig, afdelingsleder ved Favrskov Bibliotekerne, lytter med her og der og oplever eleverne som meget engagerede. Arrangementet er en del af det regionale projekt AGORA, hvor Favrskov Bibliotekerne sammen med andre biblioteker udforsker bibliotekernes rolle i demokratiet.
- Nutidens unge bliver jo nærmest født med en iPad i hånden, og Google og nu ChatGPT har disruptet vores mediebillede. Derfor handler det om at udstyre os alle med kompetencerne til at navigere i det mediebillede. Der skal kritisk tænkning og dialog til. Vi skal finde nuancerne, lytte til hinanden, søge det brede billede og opøve vores kompetencer til, at vi også kan være uenige, og alligevel bliver der truffet en beslutning. Som bibliotek og kulturinstitution kan vi være med til at skabe rum for dialogen og stille viden til rådighed. Vores rolle er ikke ny, men det ændrede mediebillede og digitaliseringen gør, at vi som bibliotek får nye opgaver, lyder det fra Eva Svejvig.
Det er blevet tid til at skifte workshop, og eleverne finder hen til nye opgaver. Det gør Emma Marie Espersen Glasius og Signe Raaby Poulsen fra 8. C også, og de er begejstrede for at være med.
- Det er hyggeligt, og det er altid sjovt at være væk fra skolen. Også fordi vi her ikke kun skal sidde og lytte. Her skal vi lave noget og selv være med. Det er godt. Vi kender ikke så meget til grundloven, men her får vi snakket om den på en god måde, og så forstår vi faktisk meget af den, siger Emma og Signe.

