Kom til Idræts- og Fritidslivets Dag 18. maj 2026
Vær med – gør en forskel for idræts- og fritidslivet i Favrskov
Idræts- og Fritidslivets Dag mandag 18. maj 2026 kl. 16.30-20.30 i Hadsten Kultur- og Idrætscenter er din mulighed for at få indflydelse og være med til at sætte dit præg på, hvor Favrskovs idræts- og fritidsliv skal udvikle sig hen.
Vi inviterer foreninger, bestyrelsesmedlemmer, trænere og ledere til en dag, hvor vi samles om det fælles formål at styrke og udvikle idræts- og fritidslivet i Favrskov Kommune.
Camilla Martin, studievært og tidligere professionel badmintonspiller, guider os gennem dagen med workshop, netværk og slutter aftenen af med sit inspirerende foredrag ”Hjertet i sporten”.
Du og din forening kan bidrage med erfaringer, ideer og perspektiver til udvikling af fritids- og idrætslivet. De mange input kommer til at være en del af Kultur- og Fritidsudvalgets prioriteringer i de kommende år og kommer til at indgå i fritids- og idrætsstrategiernes handleplaner i 2026 og 2027.
Vi håber, at mange både nye og erfarne frivillige vil deltage i Idræts- og Fritidslivets Dag.
Med venlig hilsen
Kultur- og Fritidsudvalget
PROGRAM FOR IDRÆTS- OG FRITIDSLIVETS DAG
16.30-16.40:
Velkomst og intro til dagen v. Morten Bang, formand for Kultur- og Fritidsudvalget
16.40-17.00:
Tema 1: Udfordringer i foreninger
Vi tager hul på foreningernes aktuelle udfordringer, og hvad der står i vejen for udvikling. Vi drøfter problemstillingerne, og hvordan de bedst kan afhjælpes.
17.00-17.20:
Tema 2: Samarbejde og fælles løsninger
Vi sætter fokus på samarbejde og fælles løsninger som drivkraft for udvikling. Vi drøfter, hvor samarbejder allerede skaber værdi, hvilke barrierer der findes, og hvordan netværk og samarbejde kan styrkes.
17.20-17.30:
Pause
17.30-17.50:
Tema 3: Faciliteter og rammer – set med foreningernes øjne
Faciliteter og rammer set fra foreningernes perspektiv. Vi drøfter behov nu og fremover samt, hvordan faciliteter kan understøtte fællesskab og udvikling.
17.50-18.10:
Tema 4: Fremtidens foreningsliv i Favrskov
Vi sætter fokus på fremtidens foreningsliv i Favrskov. Vi drøfter visioner, nye behov, og hvordan der kan skabes attraktive og stærke fællesskaber fremover.
18.10-18.30:
Prioritering og afrunding
Vi samler op på workshoppen og afslutter med en uformel og engagerende prioritering af de fire temaer.
18.30-19.30:
Middag og netværk på tværs
19.30-20.30:
Foredrag med Camilla Martin, studievært og tidligere professionel badmintonspiller
Camilla Martin holder foredraget 'Hjertet i sporten' for frivillige, trænere og ledere i idrætsforeningerne på tværs af sportsgrene. Foreningslivet står Camillas hjerte nært. Et foreningsliv, der i så høj grad var med til at forme hende og hendes imponerende karriere.
Praktisk information:
Alle frivillige, trænere, ledere og bestyrelsesmedlemmer med interesse for Favrskov Kommunes fritids- og idrætsliv kan deltage i det gratis arrangement. Idræts- og Fritidslivets Dag foregår mandag 18. maj 2026 kl. 16.30-20.30 i Hadsten Kultur- og Idrætscenter, Hadbjergvej 12, 8370 Hadsten. Tilmeldingsfristen er 11. maj 2026.