Nyt centralt renseanlæg i Favrskov

Favrskov Forsyning ønsker at samle spildevandet fra hele kommunen på ét nyt centralrenseanlæg. Favrskov Kommune har derfor igangsat arbejdet med at finde en passende placering til det nye anlæg. 

Her på siden kan du følge med i processen og blive klogere på, hvornår og hvordan du kan give input til planlægningen for det nye anlæg.

Mariagerfjord Renseanlæg

Hvorfor nyt centralrenseanlæg?

På Favrskov Forsynings hjemmeside kan du blive klogere på, hvorfor man ønsker at erstatte Favrskovs seks eksisterende renseanlæg med ét nyt centralrenseanlæg.

Gå til Favrskov Forsyning
Kort over kommune

Hvor skal det nye renseanlæg ligge?

Et nyt centralt renseanlæg skal have udledningspunkt til Gudenåen på en 2 km strækning fra Lilleåen og til kommunegrænsen øst for Langå (vist med blå streg på kortet). 

Favrskov Kommune vil undersøge et større område omkring udledningspunktet med henblik på at finde en placering, der både imødekommer Favrskov Forsynings behov og tager hensyn til borgere, lokale omgivelser, natur og miljø.

I kommunens undersøgelse af muligheder for placering, vil der blandt andet blive lagt vægt på:

  • terrænforhold og arealbehov inden for en passende afstand til det planlagte udledningspunkt
  • afstand til boliger
  • hensyn til beskyttelse af drikkevandsressourcer, samt påvirkning af landskab og natur.

Borgerinddragelse og offentlig høring

For at sikre den bedst mulige placering af det nye renseanlæg vil der være rig mulighed for, at borgere og andre interesserede kan blive godt informeret og inddraget i planlægningsprocessen.

Derfor vil Favrskov Kommune i samarbejde med Favrskov Forsyning afholde en række borgermøder i forbindelse med de forskellige høringsfaser. På borgermøderne kan man både blive klogere på projektet og planlægning, og man kan bidrage med bemærkninger og viden.

Dertil vil der blive afsøgt yderligere inddragende tiltag, når man er lidt længere fremme i planlægningsfasen. Det kan fx være “åbent kontor” i nærheden af de foreslåede placeringer, hvor borgere kan komme i direkte dialog med Favrskov Kommune og Favrskov Forsyning. Det kan også være en ekskursion til et lignende renseanlæg, så man som borger kan få et indtryk af et moderne renseanlæg og dets påvirkning af omgivelserne.

Tidsplan for projektet

Favrskov Forsyning anmodede 30. april 2026 Favrskov Kommune om at igangsætte en planlægnings- og myndighedsproces med henblik på at finde en placering til et nyt centralt renseanlæg.

Favrskov Byråd godkender ”Proces og tidsplan for planlægning af nyt fælles renseanlæg”.

Du kan læse den politiske sag "Proces- og tidsplan for planlægning af nyt fælles renseanlæg" her

Favrskov Kommune har på baggrund af byrådets godkendelse sat gang i en undersøgelse af, hvor et nyt fælles renseanlæg kan placeres. 

Målet er at finde én eller flere egnede placeringer. Kommunen forventer at offentliggøre forslag til placeringer i efteråret 2026.

Du kan læse den politiske sag her, når den offentliggøres

Favrskov Kommune og Favrskov Forsyning afholder borgermøde i forbindelse med den offentlige høring.

Kommunen vil også vurdere behovet for andre tiltag. Det kan fx være “åbent kontor” i nærheden af de foreslåede placeringer, hvor borgere kan komme i direkte dialog med kommunen og Favrskov Forsyning. Et andet muligt tiltag er en ekskursion til et lignende renseanlæg for borgere, der kan blive berørt. Her kan man få et indtryk af et moderne renseanlæg og dets påvirkning af omgivelserne.

Favrskov Kommune behandler de indkomne høringssvar.

Du kan læse den politiske sag her, når den offentliggøres.

Planforslaget kommer i høring i minimum 8 uger.

Favrskov Kommune behandler de indkomne høringssvar.

Du kan læse den politiske sag her, når den offentliggøres.

Mere information følger.

Mere information følger.

Mere information følger.

Mere information følger.

Kontakt

Kommuneplanlægger

Mads Bitsch Nedergaard

[email protected]

24 91 85 75